Blog turystyczny prezentujący sprawdzone pomysły na tanie zwiedzanie Europy.

czwartek, 29 sierpnia 2013

Smak luksusu - Pałac w Wersalu


Jeśli zostajemy w Paryżu trochę dłużej, świetnym pomysłem jest wizyta w Pałacu Królewskim w Wersalu.

Trochę historii.

Ten słynny zabytek powstał w XVII wieku z inicjatywy zapalonego myśliwego, Ludwika XIII, który chciał swobodnie korzystać z zalet otaczających Paryż lasów. Po pięćdziesięciu latach rozbudowy i udoskonaleniom według projektów sławnych architektów, pałac został oficjalną siedzibą króla Ludwika XIV.
Pomnik Ludwika XIV przed wejściem do Pałacu
Podczas rewolucji francuskiej Pałac ten pozwolił Ludwikowi XVI na pozostanie z dala od coraz bardziej niezadowolonych i zbuntowanych poddanych. Doskonałym dowodem na to, że rodzina królewska nie miała kontaktu ze światem zewnętrznym było wybudowanie dla Marii Antoniny "Hameau", czyli osobliwej wsi. Dzięki temu ekstrawaganckiemu pomysłowi do dziś na terenach ogrodów wersalskich można spotkać kozy.
Hameau - zespół chat krytych strzechą





























Beztroska została brutalnie zakończona w październiku 1789 roku, kiedy to Ludwik XVI został zmuszony do powrotu do Paryża. Kilka miesięcy później został stracony na Place de la Concorde. Oznaczało to koniec dla Pałacu jako siedziby władców, ale w XIX wieku został on przekształcony w Muzeum Historii Francji.

Najbardziej imponujące komnaty.

W Pałacu nie można przegapić Sali Lustrzanej z sufitem zdobionym obrazami Lebrun'a (ilustrującymi najważniejsze wydarzenia z pierwszych siedemnastu lat panowania Ludwika XIV). To właśnie tutaj podpisano kończący pierwszą wojnę światową Traktat Wersalski. Innymi szczególnie godnymi polecenia pomieszczeniami w pałacu są apartamenty króla i królowej oraz królewska sypialnia.
Sala Lustrzana

Co po zakończeniu zwiedzania pałacu? 

Na niewątpliwą uwagę zasługują ogrody i park, otaczające budynek. 815 hektarów zielonych terenów, służących w przeszłości jako miejsce rozrywki dla rodziny królewskiej i jej gości są imponujące. Główną atrakcją parku jest wielki kanał (Grand Canal), zbiornik o powierzchni 44 hektarów. Wokół niego znajduje się sieć dróg i ścieżek, przy których nie zabraknie malowniczych fontann, rzeźb, dekoracyjnych drzew i krzewów. Warto również rozważyć zwiedzenie dwóch mniejszych pałacyków - Grand Trianon oraz Petit Trianon, w których to król odpoczywał od nieustającego zgiełku jaki towarzyszył mu w słynnym budynku.

Widok na słynną fontannę z wielkim kanałem w tle

Widok na pałac i fontannę z ogrodów

Ogrody


By uczynić wycieczkę jeszcze przyjemniejszą i by móc odwiedzić jak najwięcej miejsc znajdujących się na tym ogromnym terenie, dobrze zastanowić się nad wynajęciem roweru, tandemu, kajaków lub rowerków wodnych albo też zajęciem miejsca w mini pociągu.

Praktyczne informacje

Godziny otwarcia:
Od 1 kwietnia do 31 października:
Ogrody: 8:00-20:30 (każdego dnia)
Pałac: 9:00-18:30 (oprócz poniedziałków)

Od 1 listopada do 31 marca:
Ogrody: 8:00-18:00 (oprócz poniedziałków)
Pałac: 9:00-17:30 (oprócz poniedziałków)

Jak dotrzeć:
Pociągiem RER: Linia C do stacji Versailles-Rive-Gauche-Chateau
Samochodem: autostrada A13 (21 km) w kierunku Rouen (wyjazd z autostrady "Versailles-Chateau").

By uniknąć kolejek przed wejściem można zarezerwować bilety na stronie pałacu


Share:
Lokalizacja: Versailles, France

0 komentarze:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
Pasjonatka podróży i języków obcych. Na co dzień sporo pracuję (w korporacji i w ngo), studiuję też podyplomowo, ale postanowiłam jeszcze znaleźć czas na pisanie bloga, który powstał dawno temu, ale świeci pustkami. Czas to zmienić! Moje ulubione europejskie kierunki: Puglia (południe Włoch) i północ Sycylii. Odwiedzane w ostatnich latach europejskie państwa: Francja (gdzie przez ponad 1,5 roku mieszkałam), Włochy, Hiszpania, Irlandia, Niemcy, Litwa, Czechy, Wielka Brytania, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra i Grecja. Najbliższy plan podróży: zachodnie wybrzeże Francji (czerwiec 2018)

Paryż - trochę inne spojrzenie

Choć o Paryżu napisałam już sporo, to jednak mam wrażenie, że po ostatnich dwóch miesiącach (pomieszkuję tu służbowo), mam trochę inne pode...

Najchętniej czytane